Bir Canlıyı Dost Edinin!

Evinize yeni bir aile üyesinin katılması söz konusu olduğunda bazen yıllardır arkadaşınız olan ev hayvanınızdan vazgeçmeniz gerekebilir. Bunu yaparken tek gerekçeniz sağlık olsa da; aslında ev hayvanı beslemenin sağlınıza kattıklarını bilseniz bu kararınızdan vazgeçebilirdiniz.

Daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanızı sağlarlar!

Köpeğiniz sizin kalp hastalığına yakalama ihtimalinizi azaltabilir. Bu soruya ‘Niye?’ diye cevap verdiğinizi görür gibi oluyorum. Çünkü köpek sahipleri, köpekleri olmayan insanlara göre daha fazla yürürler ve daha düşük kan basıncına sahiptirler. Zaten kalp problemleriniz varsa hayvan beslemeniz sizin için çok daha iyi olabilir. Kalp krizinden kurtulan ve anormal kalp ritmi problemi yaşayanlar evcil hayvanları olmayan; ancak aynı kalp problemine sahip insanlara göre daha uzun yaşadıklarını gösteren çalışmalar mevcut. 

Stres uzaklaştırıcıdırlar!

Kedinizi veya köpeğinizi şımartmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Kan basıncınızı düşürebilir, vücudunuzun rahatlama hormonu salgılamasına yardımcı olur ve bir stres hormonu seviyesini düşürür. 

Sizi sosyalleştiren sosyal mıknatıslardır!

Hayvanlar, özellikle de köpekler, diğer insanlarla bağ kurmanıza yardımcı olabilir. 

Doktor ziyaretlerinizi azaltabilir!

Evcil hayvanı olan insanların genellikle daha mutlu daha güvenilir ve daha az yalnız olduğu görülmüştür. Küçük sorunları için hekimleri daha az ziyaret ederler. 

Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir!

Bazı çalışmalar, hayvanları olan ailelerde yetiştirilen bebeğin alerji ve astım olma ihtimalinin daha düşük olabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, evde köpek veya kedi bulunan bebekler, evde beslenen hayvan bulunmayan evlerde yaşayan bebeklere kıyasla, ilk yıllarında daha az soğuk algınlığı ve kulak enfeksiyonu yaşıyorlar.